S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme, stejně jako většina webů, tzv. cookies. Dle nařízení EU Vás o tom musím informovat.

Odmítnout vše můžete zde.

 

 

 

 

 

 Úvod » ART » Textilie » PRODÁNO / Rudolf Schlattauer / Vodní mlýn / MGM


        

PRODÁNO / Rudolf Schlattauer / Vodní mlýn / MGM

New

 

Rozměry: 61 cm x 95 cm

 

Vlněný gobelín dle návrhu Rudolfa Schlattauera o rozměru 61 cm x 95 cm (uvedený rozměr bez třásní), 1. polovina 20. století, signováno v LD (viz. foto), bez poškození.

Tento model gobelínu použil i Dušan Jurkovič pro výzdobu své vlastní brněnské villy.

 

 

O autorovi:

Rudolf Schlattauer (1861 - 1915)

Zakladatelem českého gobelínářství, malíř Rudolf Schlattauer, se narodil 25. dubna 1860 v Hranicích na Moravě. Studoval na vídeňské Akademii u Hanse Makarta, v Paříži, v Berlíně a v Mnichově. Poté ze zdravotních důvodů cestoval a ve Skandinávii v Christianii se seznámil s technikou tkaní gobelínů, načež se sám začal pokoušet o první vlastní gobelínovou tvorbu. Byl upozorněn, že se tato technika podobá tkaní rukavic na Valašsku. Spolu s Ladislavem Henčlem založil gobelínovou dílnu v Zašové (1898) a s pomocí zemských poslanců Kratzla a Dr. Šíleného se mu roku 1908 podařilo realizovat zřízení Jubilejní zemské gobelínové a kobercové školy ve Valašském Meziříčí (dnes Moravská gobelínová manufaktura), v níž se stal ředitelem. Realizovány tu byly především jeho vlastní návrhy, ale také návrhy jeho spolužáka z Vídně Hanuše Schwaigera. Ke spolupráci byli získáni i Dušan Jurkovič, Rudolf Livora, Emanuel K. Pelant, Jan Šachl, Josef Steindl či Jan Kotěra. Kromě gobelínů se tu dělaly i bytové doplňky, paravány, potahy nábytku, polštáře a dámské kabelky. Rudolf Schlattauer dal manufaktuře i celé škole studijní i výrobní program, ve kterém byly využity vypěstované schopnosti žen v různých technikách podomáckého tkalcovství a v němž zhodnotil také vlastní výtvarné poznatky a podněty.

 

 

 Máte zájem o tento předmět? Kontaktujte  nás. 

 

 

 

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

301 Moved Permanently
LelandLon
28.08.2017 23:30
Rozměry: 61 cm x 95 cm
Materiál: Vlna